Donanım

NVIDIA’dan Oyunculara Müjde : Oyuncu Kartlarıyla Madencilik Kartları Ayrılıyor

1 Dakika Okuma Süresi

Bildiğiniz üzere kripto para madencileri nedeniyle grafik kartı bulmakta zorlanan oyunculara NVIDIA müjdesini verdi . Artık GeForce RTX 3060‘ların hash rate’i limitlenirken profesyonel madencilik için de NVIDIA CMP kullanılacak .

Son yıllarda kripto para madenciliği arttığından dolayı oyun bilgisayarlarına koyulabilecek uygun bir GPU bulmak hayli zorlaştı . Yaşanan ekran kartı kıtlığının en büyük sebebi ekran kartların kripto para madenciliği için kullanılmasıdır.

NVIDIA GPU’ları yeniden programlanabilir yapıdadır. Bu nedenle ekran kartı pek çok farklı amaçlar için özelleştirilebilir. Bu özelleştrime en çok kripto para madenciliği için kullanıyor olunması ekran kartı stokların bitmesi ve oyuncuların kıtlık yaşamasına sebep olmaktadır. Artık NVIDIA’nın yeni duyurduğu müjde ile bu sorun ortadan kalkacağını söylebiliriz.

Hash Rate Sınırı Nedir ?

NVIDIA kendi blogundan yaptığı duyuruda artık GeForce RTX 3060 serisi kartların hash rate’in sınırlandırılacağını açıkladı. Hash rate özünde bir kartın işleme yapabilme hızıdır ve madencilikte önemlidir. NVIDIA , GeForce RTX 3060’ın çıkışı öncesinde kartın hash rate’inin yarıya düşürüleceğini açıkladı. Böylece gerçek zamanlı ışın izleme , gelişmiş görüntü zenginleştirme gibi özelliklerine rağmen kartı kullanarak madencilik yapmak daha zor olacak.

NVIDIA’nın bu kararı tabii ki kripto para madencilerini eski kartlara ve ya rakip firmalara yönlendirme riski taşıyor. Bu nedenle firma , madencilerin istediği özelliklere sahip özel bir madencilik kartı olan NVIDIA CMP’yi duyurdu.

Profesyonel Madencilik Kartları Geliyor

Özellikle Ethereum madenciliği için özel geliştirilen yeni madencilik kartlarını da duyuran NVIDIA , bu seriye CMP ( Kripto para madenciliği işlemcisi ) adını verdi. Bu kartlar sadece madencilik için kullanılacağını belirtti.

Sizce NVIDIA’nın geliştirmiş olduğu bu madencilik için kullanılacak kartları nasıl buldunuz ? Fikirlerinizi yorumlarda belirtiniz.

Benzer Paylaşımlar
Donanım

Samsung Galaxy Watch 4’ün Cep Yakan Fiyatı Ortaya Çıktı

1 Dakika Okuma Süresi
Teknoloji dünyasındaki sızıntılar artık neredeyse kaçınılmaz hale geldi. Bu durumun önüne geçmekte zorlanan şirketler, genellikle ürün tanıtımından çok daha önce bilgileri basına kaptırıyor…. Bunu paylaş:TwitterFacebookBunu beğen:Beğen Yükleniyor...
DonanımMobil Telefonlar

Apple iPhone 12 Mini İndirime Girdi ! İşte Fiyatı

1 Dakika Okuma Süresi
Apple iPhone 12 mini fiyatı için dikkat çeken indirim yapıldı. Cihaz, Türkiye’deki mevcut fiyatıyla daha iddialı bir konuma geldi. iPhone 12 Mini… Bunu paylaş:TwitterFacebookBunu beğen:Beğen Yükleniyor...
Donanım

NVIDIA Grafik Teknolojisi Rakibi AMD , Xbox Konsollara da Gelecek

1 Dakika Okuma Süresi
Merhaba Oyun Severler… AMD FidelityFX Super Resolution teknolojisinin Xbox oyun konsolları tarafından da destekleneceği açıklandı. Açıklamaya göre RX 400 serisi ekran kartları… Bunu paylaş:TwitterFacebookBunu beğen:Beğen Yükleniyor...

Gamer Gundem 

Konu İçin Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: