Teknoloji Haberleri

Telefonlarda ve Konsolda Fiyat Artışları Gözükebilir ?

1 Dakika Okuma Süresi

Pandemi nedeniyle fabrikalar tam kapasite çalışamamaktadır. Elektronik ekipman üreticileri için bu durum en zor olanıdır. Hemen hemen tüm büyük markalar yarı iletken stokluyor. Özellikle salgın sırasında insanlar bilgisayarlara, akıllı telefonlara, konsollara ve tabletlere her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyor.

İnsanlar evde çalışmaya ve eğitim almaya devam etmelidir. Bu işlemleri gerçekleştirmek için akıllı cihazlara ihtiyaç vardır. Özellikle bir salgın sırasında sosyalleşmemizi sağlayan akıllı telefonlar hayatımızın bir parçası haline geldi. Fabrikanın üretim kapasitesinin düştüğü bu dönemde elektronik ekipman fiyatlarının da değişmesi bekleniyor.

Peki Bu Fiyatlar Neden Bu Kadar Artışta ?

Pazardaki yarı iletken üretim sıkıntısı, otomotiv endüstrisinin üretim kapasitesini de düşürdü. Yarı iletkenler esas olarak işlemcilerde kullanıldığından, üreticiler bu bileşenlere ihtiyaç duyar. Özellikle akıllı telefonlar, oyun konsolları ve tabletler bu durumdan etkilenecek. Salgının başlangıcında yaşanan ABD-Çin gerginliği, üreticileri ciddi şekilde etkiledi. Amerikan şirketleri üretim tesislerini Çin dışına taşımaya başladı. Çin’den çıkarılan üretim tesisleri diğer Asya ülkelerinde de kurulmuştur.

Karmaşık tedarik zinciri nedeniyle bazı iPhone modellerinin etkileneceği söyleniyor. Yarı iletken üretimindeki bu zorluk Sony’nin PlayStation 5 ve Microsoft’un Xbox Series X’ine neden olacak ve sizi de etkileyecek. Qualcomm ve AMD gibi dünyanın önde gelen çip şirketleri, bu tedarik krizinden endişe duyduklarını söyledi.

AMD ve Qualcomm gibi dev işlemci şirketleri kendi işlemcilerini üretmek yerine tasarlıyor. Bu işlemcileri Taiwan Semiconductor Manufacturing Company gibi firmaların fabrikalarında üretiyorlar. AMD ve Qualcomm, TSMC ve Samsung ile işbirliği yapıyor. Elektrik sorunları nedeniyle Teksas fabrikasının üretim hızı durdu. Bu olayların konsol, akıllı telefon, bilgisayar ve tablet pazarını etkileyeceği söyleniyor. Firma çözüm sağlayamazsa tüm bu sorunlar son kullanıcıya fiyat artışı olarak yansıyacaktır.

Benzer Paylaşımlar
Teknoloji HaberleriYazılım

PS5'in İlk Büyük Güncellemesi Yayınlandı:

1 Dakika Okuma Süresi
Dijital oyun çağına geçişten bu yana, depolama alanı PS5 ve diğer birçok oyun konsolu için ortak bir sorun haline geldi, ancak PS5… Bunu paylaş:TwitterFacebookBunu beğen:Beğen Yükleniyor...
DonanımİnternetTeknoloji HaberleriUygulamalarYazılım

Apple, Dikkat Çeken Bir Hamleye Hazırlanıyor

1 Dakika Okuma Süresi
Bloomberg’den Mark Gurman’a göre Apple, HomePod’dan tam anlamıyla vazgeçmiş değil ve daha komple bir cihaz ile popüler bir ürün haline gelebileceğini söylüyor, detaylar Gamer… Bunu paylaş:TwitterFacebookBunu beğen:Beğen Yükleniyor...
Teknoloji HaberleriUygulamalarYapay ZekaYazılım

Microsoft, Büyük Anlaşmayı Duyurdu

1 Dakika Okuma Süresi
Microsoft Reuters ve Bloomberg’de yer alan haberlere göre şirket, Apple’ın sesli asistanı Siri’nin Siri olmasını sağlayan yapay zeka şirketi için 16 milyar doları… Bunu paylaş:TwitterFacebookBunu beğen:Beğen Yükleniyor...

Gamer Gundem 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: